אנג'לה 050-6906956          טובה 052-6130523
 
    TOVA@THELION.CO.IL            ANGELA@THELION.CO.IL            

כותרת הפיסקה

אנג'לה,

קיבלנו את ה"חג שמח" שלך ואני מאחלת לך מכל הלב חג שמח אמיתי, כי את ראוייה לו. תודה על ההתחשבות ותשומת הלב המיוחדת שהענקת לי. השיחות איתך, לפני הסמינר, עודדו אותי מאוד לצאת למשימה. ובאודסה, כאשר היו בעיות, תמיד היית ערה להן ופתרת אותן באופן הטוב ביותר. הסיורים היו מצויינים, המרצים היו מעניינים והאירגון היה נפלא.

כל טוב וחג שמח,

חיה

 

___________________

 

 

Dr. Haya Gavishgavish.haya@gmail.com

אנגלה ,


רוצה להודות לך על חוויה מיוחדת  במינה שחוויתי במסע לאוקריאנה, אני קוראת לזה מסע משום
שמבחינתי לא היה זה טיול רגיל,כמי שמטיילת שנים רבות בחו"ל זה היה מסע,
מסע לעבר תקופת ההשכלה -לראות את יהדות אשכנז בגדולתה , כפי שסיפר לי אבא.
היה זה מסע לערים המוכרות לנו בשמן אבל כמעט לא מגיעים אליהן כמו ויזניץ וצרנוביץ,
וכן עליה לקברי צדיקים אומן,ברדיצב,נמירוב ,מזיבוש.
היה זה גם מסע לאנשים פרטיים שביקשו לראות את עיירות אבותם ,והצמדת להם את עוזרתך האישית הרגישה והידענית ששלטה בעברית ובאוקראינית ורק לראות את פני האנשים שחזרו מאותו מסע פרטי  שלהם , זה היה מעבר למילים.
ןבמיוחד רוצה לציין אנגלה את הרגישות מצד אחד והמקצועיות שלך מאידך, נסענו כקבוצה משולבת של חילוניים ודתיים,ואפילו שרוב חברי הקבוצה היו חילוניים נתת לי הרגשה כאשה דתית שכל הצרכים הדתיים היו מושלמים!האוכל הכשר שקיבלנו בכל יום במסעדות יוקרתיות היה טרי מגוון וטעים מאד, ותמיד התפלאנו איך את עושה זאת , בפרט שאת צריכה לדאוג לשתי קבוצות במקביל.
בשבת שבה שילבת בצורה מושלמת ממש בין שתי הקבוצות.אנחנו הדתיים קיבלנו את כל מה שנדרש לנו. בית מלון בסמוך לבית הכנסת, סעודת שבת על כל דיקדוקיה,ומצד שני לא ויתרת על טיול שבת מהנה ומלמד.
אנגלה רוצה במיוחד לציין שכ"בוגרת" טיולים מאורגנים , מעולם לא הייתי בטיול שהיו בו כל כך 
הרבה אנשי צוות , וכל כך מקצועיים,כמו רופא צמוד, עוזרותייך האישיות , והמדריך הנפלא שלנו
שעל מקצועיותו ,ידענותו,והדרך המופלאה בה יודע להעביר את הנושאים הוסיפו ללא ספק נופך מיוחד, כל הדברים יחדיו עשו את המסע הזה לכל כך מיוחד, חוויתי,שמשאיר אחריו שובל של זכרונות מיוחדים שילוו אותי עוד זמן רב!

בהוקרה גדולה 
ובתודה ענקית
אהובה יעקובוביץ.

אנג'לה שלום, 

ברצוני להודות לך מעומק הלב על הסיוע בארגון טיול השורשים המשפחתי שלנו לעיירות סקולה ואולסקו שבאוקראינה. 

הטיול ציין את יום הולדתו ה- 70 של אבי, ובמסגרתו ביקרנו בעיירות מהם אביו ואמו הגיעו. אף אחד מהמשפחה לא שב לבקר בעיירות אלו, וכבר שנים שאנו נמנעים מנסיעה זו. מעבר לקושי הרגשי, חששנו שלא נדע כיצד להגיע ושלא נסתדר עם קשיי השפה האורקאינית. 

החיבור דרכך למדריך ולנהג, הוא זה שאיפשר בעצם את הנסיעה הזו, ועל כך אני רוצה להודות לך בשמי ובשם משפחתי. 
המדריך מקסים ומסור, מלא אנרגיה ואכפתיות. היה לו כל כך חשוב שנהיה מרוצים, שהטיול יהיה מוצלח ושנמצא את מבוקשנו. מלבד הידע והרצון שלו להכיר לנו את לבוב ולהראות לנו את יופיה, הוא עשה מאמץ משותף יחד איתנו בעיירות אולסקו וסקולה לתור אחר פיסות של זיכרון והקשרים למשפחות שהיו לנו שם. משימה לא קלה, מכיוון שסבי וסבתי אינם בין החיים, המידע שהיה לנו היה מועט, וגם לצענו מעטים האנשים המבוגרים שעוד חיים כיום בעיירות הללו. 

בעיירה סקולה התלווה אלינו ההיסטוריון של העיירה, אשר סיפר לנו אודות סקולה וסייר איתנו במקום. הוא אף הכניס אותנו לביתו והראה לנו את הממצאים ההיסטוריים שאסף.
בעיירה אולסקו היה יותר קשה, מכיוון שהתקשנו למצוא אדם עם מידע אודות העבר שיוכל להצביע על מקום המגורים ובית המסחר של משפחתינו. עם זאת, יחד עם המדריך והנהג נסענו לבקר את הנשים המבוגרות ביותר שעוד חיות היום בעיירה אולסקו ובסביבה (בנות 96 ו94) וראיינו אותן בעזרת תרגומו של המדריך. ואכן, לתדהמתנו, אחת מהן זכרה את המשפחה, סיפרה לנו עליה ואף הביאה אותנו למקום בו היה בית המסחר של הסבא רבא שלנו. 

לסיכום, עברנו טיול מאוד מיוחד ומשמעותי. לצד הכאב הגדול בשל האובדן של משפחתנו בשואה, זכינו לתור במחוזות העבר ונופי הילדות של משפחתנו ולחוות מעט מהחיים שהיו להם לפני המלחמה. 

בשמי ובשם משפחתי, אני מודה לך על העזרה בארגון הטיול. ובמיוחד על החיבור למדריך המסור ולנהג שליוו אותנו באיכפתיות רבה והשתדלו לסייע לנו ככל יכולתם. 

בברכה, 

משפחת אוסטרמן 
י"ג בתמוז תשע"ו

19 ביולי 2016
אל: ד"ר יואל רפל
שלום,
 

מסע סמינר "בחזרה לעיירה"  תמוז תשע"ו, יולי 2016

"אתם לא הכרתם את עירנו, אני שהכרתי את עירנו אספר קמעה על עירנו, בקירוב, בשילוח, כמידת כוחו של אדם לספר שבחה של עיר שלווה הקב"ה כביכול מתפארת ארצו והלווה לה לעירנו.
עירי שלי מיוסדת על הרים וגבעות ונכנסת ויוצאת לתוך יערות מלאים עצים ושיחים, ונהר סטריפה מושך והולך בתוך העיר ובצידי העיר, ונחלים מוציאים מים ומשקים קנים ושיחים ועצים, ומעיינות טובים שופעים מים חיים וצפרים שוכנות על העצים ןמצייצות משם. יש מן הצפרים שהורתן ולידתן בעירנו ויש מהן שדרך טיסתן הגיעו לעירנו ונשתיירו בה, שראו והכירו שמשובחת היא עירנו משאר כל המקומות, מצאו להן בית בעירנו ולימדו עצמן לצייץ כצפרים שבעירנו. ומי שיודע להבחין בין שירה לשירה הוא מבחין בין ציפור שלידתה בעירנו לציפור שבאה ממקומות אחרים.
למטה מן הגבעות אתם מוצאים מקומות ישרים. מקצתם נעשו בידי שמים ומקצתם בידי אדם. מקצתם משולבים זה בזה ומקצתם משלימים זה את זה. וזה אחד מן הדברים שמעשה שמים ומעשה בני אדם דרים זה עם זה בשלום ונותנים זה לזה להשלים זה את זה. קרוב לוודאי שמקומות אלו בימים הראשונים נבראו. ימים שלב האדם שלם היה, בלא עקמומיות ובלא עיקובים" (ש"י עגנון).
מצאתי לנכון לפתוח מכתב תודה זה, בציטוט מדבריו של ש"י עגנון, שיש בהם בחינת מועט המחזיק את המרובה. 
יצאתי למסע-סמינר זה בלא מעט חששות,  לא הכרתי את חברת The lion Travel, לא הכרתי את יואל, ידעתי שיהיה ציבור מעורב של שומרי מסורת ואחרים. וראו זה פלא, כל חששותיי התבדו.
הדרכה: ההדרכה שלך הייתה רצינית, ממוקדת, עמוקה עתירת ידע ומידע, שניתנה לנו ללא לאות או מעצורים כל הזמן. עמדנו משתאים כיצד דברת בערך 10 שעות במשך היום, גם באתרים וגם באוטובוס עת גמענו את מרחביה של אוקראינה, וגם ''בין לבין' שוחחת עם החברים. ניכר היה כי עשית מאמצים רבים להקיף את ההווייה היהודית על כל צדדיה ורובדיה, הגשמיים, הרוחניים, התרבותיים, החיוניים הייחודיים. כך שמדנו רבות רבות.
המסלול היה מרתק ומאתגר בשלל חוויות, חלקן 'רק' מרגשות חלקן מצמררות. כל הערים והעיירות עליהן קראנו לפני המסע כאילו קמו מחרבותם גידים והפכו לרגע לכעין מציאות : קייב-ברדיצ'ב-רובנו-ברודי-לבוב-דרוהוביץ-בולחוב-ירמצ'ה-קולומיאה-בוצ'ץ- בוטשטש-קמינץ פודולסק- טלוסט- מז'יבוז'- ויניצה- נמירוב- אומן – אודסה.
האישים הרבים, כאילו עברו לפנינו כבני מרון: שלום עליכם, גולדה מאיר, ר' לוי יצחק, מנדלי מוכר ספרים, פניה מוסמן-קלאוזנר אמו של עמוס עוז, ברונו שולץ, מאוריציו גוטליב, אפרים ליליאן, דב בר, ויסוצקי, ש"י עגנון, הבעש"ט,  לוי אשכול, ר' נחמן מברסלב, איזאק באבל, ביאליק, ז'בוטינסקי, טשרניחובסקי, דיזנגוף, פינסקר, אחד העם, לילינבלום, דרויאנוב, דובנוב, רבניצקי ואחרים.
בכל מקום בו בקרנו, דמיינתי לעצמי המוני יהודים חסידים, ליטאים, משכילים, ציונים ואחרים, וכן חניכי תנועות נוער פעילות. כל זאת לרוב בתנאי צפיפות ועוני , לצד קבוצה קטנה של עשירים. כל זה התקיים בחברה ייחודית עתירת תרבות. חברה שרוב חבריה ידעו קרוא וכתוב. חברה שהניבה מתוכה אנשי אשכולות, אנשי שם בכל התחומים, חברה שידעה לחיות את סיפורה. ראיתי אותם ב"חיידר" ב"ישיבה" ב"קלויז" בגימנסיה "תרבות" בבתי הכנסת, בבתי הקברות הייחודים.
ובדיוק באותה עוצמה, חוויתי, בעיני רוחי, את כל אותם יהודים יקרים מושמדים ונספים בידי הצורר הנאצי ועוזריו בשטחי הכיבוש. ה' ייקום דמם!.
 
במקביל  לרגשות מורכבים ועזים אלה, גמענו את מרחבי הנוף הפסטורלי של אוקראינה ומזרח גליציה.
הקבוצה שלנו, קבוצה איכותית, סקרנית, מתעניינת וקשובה לכל פרט ופרט בהסברים הרבים שניתנו על ידך, ועל ידי אחרים.
חנן יובל, בשירתו ונגינתו, העלה את ההרגשות הכואבות לפסגות אנושיות רמות, החל מבחירת השירים עד ביצועם. ערב 'ההופעה' (שנדחתה מערב לערב), לבשו כולם מחלצות, וחוו שילוב ראוי ומשמעותי של השירה באתרים, לשירה הישראלית רבת הפנים והפורחת.
ד"ר יניב גולדברג שזר בהדרכתו, בחן רב,  "לחלוחית" מתרבות היידיש שעמדה לחברה זו בעת שמחה ובעת ייסורים ורעה.
ועוד שני מימדים חשובים ומרגשים שהיו במסע שלנו.
האחד: יואל יקר, נאה היה שאיפשרת לחברי הקבוצה להגיע ל'קדמת הבמה' ולהוסיף "עוד משהו" מסיפורם האישי ומהיידע הייחודי שלהם. אורי בכרך, זקן החבורה, העלה זיכרונות, זוהרה, זוגתו, פתחה בפנינו את עולם הצומח באזורים השונים בהם עברנו, יורם ברגל העניק היבטים גיאוגרפיים, מוטי שלגי הוסיף קטעי ספרות וכן, גם יאיר, בני, תרם רבות מהיידע שלו בתחום השואה, הספרות והקולנוע.
והשני: מרגש במיוחד היה יציאתם, לזמן קצר, של חברים לגיחה "פרטית" בעקבות הסיפור המשפחתי שלהם. כל אחד מהם חזר עם חוויה חזקה וחשובה ושיתף את כל החבורה בהתרגשותו.
והייתה ציפי שטרק שבצבעוניות מיוחדת סייעה רבות בתרגום השפה והבנת הקודים השונים העכשוויים.
משתתפים נוספים מצאו את הדרך להביע את הרגשתם והתרגשותם בשיחות אישיות.
 
כל שנכתב לעיל התקיים על רקע ארגון מעולה, מלונות טובים, אוכל מצויין (לרוב), ומופעי בידור מקומיים יפים ונעימים.
לצד פעילותה וניהולה של אנג'לה מינדל, העומדת בראש החברה, (מכתב לאנג'לה מצ"ב). סייעו שולי, מקייב, אשר עבדה ללא לאות ואף הוסיפה רבות להדרכה עצמה. ויטלי, האיש הממונה על בריאותנו היה מסור וקשוב וסייע כנדרש למי שהיה צריך.
יואל, ברצוני להודות לך, בשמי, ואני מניחה גם בשם הקבוצה, על הדרכה ברמה גבוהה, עניינית, ומעניינת המביאה לרצון להעמיק וללמוד עוד, על חבל ארץ ענקי זה, המהווה חלק חשוב בהיסטוריה של עמנו.
 
אשמח להשתתף במסעות-סמינרים בהדרכתך, בעתיד.
רחל אגמון
כובשי קטמון 10
ירושלים
  העתק: גב' אנג'לה מינדל  -חברת    THE LION TRAVEL

י"ג בתמוז תשע"ו, 19 ביולי 2016

אל: אנג'לה מינדל
      מנהלת חברת THE lion TRAVEL
         רח' ברנר 2 קרית אונו.
 
שלום אנג'לה יקרה,
מסע סמינר "בחזרה לעיירה"  תמוז תשע"ו, יולי 2016
ברצוני להודות לך על מסע- סמינר מרתק ומשמעותי זה. אכן סוף מעשה במחשבה תחילה!

  1. מסלול מרתק , הגיוני ומאתגר

 

  1. הדרכה: הכרת העיירות החרבות, מבחינה יהודית וההבנה "מה היה שם בעבר" נמסרו לנו על ידי ההדרכה המעולה, המוקפדת, הרחבה והמלומדת של ד"ר יואל רפל.

 

  1. חנן יובל: שירתו , נגינתו ואישיותו העלו את המסע לפסגות.

 

  1. ד"ר יניב גולדברג: הוסיף, בחן מיוחד,  "לחלוחית" מהעולם היידישאי

 

  1. שולי ,מקייב, הרשימה את כולנו במסירותה ומחוייבותה לפן הלוגיסטי, וגם עזרתה בתרגום ותוספת ייחודית בהדרכה.

 

  1. ויטלי, שהופקד על בריאותינו היה קשוב ומסור לתפקידו, (יידע אישי).

 

  1. מלונות: מצויינים

 

  1. אוכל: טוב מאד ובמסעדות מצויין.

 

  1. אוטובוס: בסדר גמור

אך מעל לכל, רוחך הטובה והאופטימית, הדרך בה התמודדת עם התקלות הנוגעות לאוטובוס, ובוודאי לעוד עניינים שאיננו יודעים, הייתה מעוררת השתאות.
אין פלא כי בתנאים אלה, עם קבוצה כה רצינית וטובה, עם שילוב של צוות מנצח . היה מסע-סמינר מוצלח מאד מאד.
יש לי כמה הערות, 'מקצה שיפורים' עליהם אדבר איתך 'על כוס קפה'.
מקווה להתראות בעוד מסעות.
אני מצרפת את מכתבי לד"ר יואל רפל
רחל אגמון
כובשי קטמון 10
ירושלים
050-6223014
העתק: ד"ר יואל רפל וחברי הקבוצהאנגלה
אמנם שבנו הביתה למדינתנו הקטנה לאחר סיור לימודי מאלף באוקראינה, אך אינני יכולה לה לשכוח את כל הדברים המעניינים והחשובים שקיבלנו ולמדנו במהלך הסיור.
למדנו רבות על היוצרים הגדולים והדגולים של התרבות העברית, על המקורות שמהם הם שאבו את השראתם ליצור ולכתוב, למדנו על  הסיבות שיצרו את תנועת החסידות, ההתנגדות וההשכלה, ולמדנו על האנטישמיות, הרדיפות והשואה הנוראית שעברו כל הדורות שקדמו לנו מידי המרצחים השונים עוד מימי חמלניצקי ועד ימינו ובעיקר על השואה הנוראית שבה לקחו חלק מלבד הגרמנים הנאצים גם הפולנים, האוקראינים, הרומנים והרבה אחרים. ציינתי כאן רק בקיצור את של כל מה שלמדנו.
תודה למדריכים הנפלאים: יואל רפל, שולה וכמובן לך אנגלה על ההדרכה וההסברים המעניינים.
תודה גם לחברי הקבוצה שתרמו רבות מהידע שלהם להשלמת המידע.
תודה לכל אלה שסיפרו את סיפורם האישי.
תודה לכל הצוות שליווה אותנו בנאמנות: הנהג, הרופא שידע לעזור בכל דבר מעבודות סבלות ועד תיקון האוטובוס ולבסוף גם בריקודים. וכמובן גם עזרה רפואית נזקקנו.
תודה לחנן יובל שתרם רבות להצלחת הסיור בזמרתו הנפלאה.
תודה גדולה על כל הסיור על בתי המלון הנוחים, המסלול והתכנית שהייתה בנויה במחשבה, על הפתרונות המידיים שנמצאו במהירת כשמשהו קצת השתבש ועל הסבלנות הרבה של כל המלווים.
אין מילים להודות על כל מה שקיבלנו בטיול זה.
היי אנגלה
ראשית שנה טובה מהאינגרים והפליישמנים
כידוע לך חזרנו מהטיול לפני מספר שבועות, היה נהדר ומלהיב ואת התוצאות ניתן  לראות בשני סרטונים 
הסרטו מוילנה נמצא בקישור:
 
 
הסרטון מבלארוס נמצא בקישור:
 
 
שנה טובה
משה אינגר

אנגלה שלום
תודה על הגשמת חלום ישן.
תודה על חוויה יוצאת דופן, שעדיין "מתעכלת".
תודה על הצוות המופלא|: שולי, ויטלי, הנהג , מרדכי היחיד והמיוחד ואלי שהוסיף הרבה ניגון ורגש למסע.
תודה על העין הבוחנת והפקוחה על כל אחד ואחת.
תודה על היד הנדיבה, הבוחרת כל מסעדה בפינצטה.
תודה על הלב הפתוח.
תודה על מי שאת.
תודה על מסע אתגרי ומלא ענין, מעבר לצד האישי והרגשי.
להתראות בטיול בצ'רנוביץ
בהערכה רבה
נעמי היציג


לאנגלה,
 
ברצוננו להביע את שביעות רצוננו מהטיול באוקראינה שבו למדנו הרבה על המורשת,
התרבות,והאידיש .
נהנינו מאד מהדרכתו והסבריו של מרדכי יושקובסקי ומהטיפול המסור של יתר אנשי הצוות.
 
מאחלים לכולם  שנה טובה
 
בלה ויעקב נולתודה לך אנגלה על סיור מרגש,על היחס החם והמתחשב.גם בחירת המלווים ווסילי ושולה והמדריך ישקבסקי לא יכולה אלא לקבל את הציון מעולה.

תודה,תודה מצביה ויצחק ראובן

 

לגב' אנג'לה מינדל

 

בתאריכים 20-27/7/13   ערכנו  , מסע שורשים לאוקראינה : לבוב., האליץ ,  אוונו פרנקובסק ,  הקרפטים, רובנו, סרני, קלוסוב קרסין וקייב . היינו 10 בני משפחה: צעירים ומבוגרים.  יצאנו לשם עם לא מעט חששות  ויצאנו מחוזקים ועל כך אנו רוצים להודות לך אנג'לה  מינדל   על  אירגון מסע זה.   על המסלול המעניין , על המדריך  אלכס שהיה נשמה טובה  . על האוטו המרווח והממוזג  . והנהג  המצוין. על בתי המלון היפים והנוחים.   נהנו מכל רגע . נהנו מאוקראינה מהאוויר ומהנוף הירוק והחמניות הצהובות . היו אפס תקלות. הכל היה  כפי שתוכנן.  המסע היה עבורנו חוויה מכוננת. למדנו להכיר את המקומות מהם באו ההורים,  למדנו להעריך אותם יותר  לאחר  כל הסבל  שעברו . כאשר נמצאים פיסית במקום  הכל חד יותר וחודר. ..  הזדהינו עם הגורל היהודי .

                                המסע איחד וליכד את המשפחה .

בהערכה ותודה

לאה, ישראל, כפיר וארז גליקליך.

חיה וקרן מזרחי

ורדה ודניאל אליסטר

יעקב נוי

אסתר אדלר

 

 

 

 

 

אנגלה, יקירתי

שלום רב,

 

היום זה כבר שבוע מסוף המסע.

אני מבקש מכל ליבי להודות לך על הכול.

על הארגון, הסבלנות והאווירה שהצלחת לצור.

חזרתי מלא רגשות ועם המון מחשבות.

אפשרת לנו לראות ולהכיר יותר טוב את העבר וגם

להכיר אנשים חדשים.

כל המסע היה אירוע חשוב מאד עבורי ואת תרמת

המון להצלחתו.

שוב תודה והמון ברכות.

Rysiek מסע דרהוביץ בוריסלב והסביבה 2013

 
 
___בקיץ האחרון נסענו לטיול שורשים באוקראינה עם אנג'לה מינדל. לא בלי חשש יצאנו לטיול המשפחתי שכלל מבוגרים וצעירים. בסיומו, אני ממליץ באופן מלא על אנג'לה מינדל אשר בנתה לנו טיול מצוין, על הצדדים הטכניים שבו ועל כל הצד הארגוני. רק בזכות הארגון הנכון והיעיל הצלחנו להוציא לפועל את טיול השורשים ואנו מודים לה על כך. גדי צפריר

 gaditsk@walla.com 
טלפון : 0506216386


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

המלצת  קבוצת שיר טיולים - שולה


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------אנג׳לה,
שושי ואני מבקשים להודות מלב לך ולכל הצוות הנפלא שלך על ארגון ובצוע של המסע המדהים באוקראינה. נסיעה זאת השאירה רושם אדיר שמחלחל באיטיות. כל זאת מעבר לחוויות האישיות המרגשות ביותר של שושי בבקורנו בצ׳רנוביץ.
תודה מיוחדת למרדכי שבזכות ידיעותיו המקיפות, המלמדות, המחכימות ויכולתו להעביר כל זאת בצורה רהוטה כל כך, זכינו שמסע זה יהפוך לחוויה בלתי נשכחת!
שנה טובה ומוצלחת לך ולבני משפחתך.
שושי ומוטי ולנשטין

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

היי אנג'לה,

 

רציתי מאד להודות לך על כל האירגון והעשייה של המסע.

הרגשתי שהמלונות, האוכל, המדריכים, ההסעות, הנהגים ביום החופשי וכל שאר הדברים – כולם היו מצויינים וענו על הציפיות.

גם ההתמודדות שלך עם האירועים הבלתי צפויים (שתמיד ייקרו) הייתה מצויינת וראיתי את המאמצים הרבים שהשקעת על מנת לספק את הדרישות של האנשים השונים.

היכרותך הטובה עם המדינה והאנשים המקומיים הייתה בולטת ותרמה רבות להצלחת המסע.

מעל הכל, אני מאד מעריך את הייחס האישי שנתת לאנשים, ובמיוחד למבוגרים שהתקשו בדברים מסויימים, היפגנת אכפתיות רבה ורצון לעזור, שהם הרבה מעבר למקובל.

אחרי הכל, אנשים אלו, אנשי הדור הראשון שהצטרפו אלינו, הם המקור והסיבה ליציאתנו למסע זה, ובנוכחותם ובסיפוריהם האישיים במקומות שבהם התרחשו הזוועות, הפכו את המסע לחוויה עוצמתית כל כך עבור כולנו.

אני באופן אישי, הרגשתי מאד בחסרונו של אבי ז"ל, אני בטוח שהכל היה הרבה יותר מרגש ועוצמתי אם הוא היה איתי, אבל אני שמח שהייתה לי ההזדמנות להגיע למקומות בהם גדל ועבר את השואה ועל הזדמנות שניתנה לי לארגן ולעזור לאנשי הדור הראשון שהיו איתנו להגיע למקומות אלו.

אני שמח שקיבלנו את ההחלטה הנכונה ובחרנו בך לארגן את המסע ואשמח להמליץ עלייך לגביי מסעות דומים שתעשי בעתיד.

בהזדמנות זו אני רוצה לאחל לך, לפליקס ולכל משפחתך שנה טובה.

אייל הברמן
0528-208298

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

אני רוצה להודות לך

 

 בשמי ובשם משפחתי על ארגון מסע נפלא. 
נהנינו מאד ואף יותר.

תודה ויום טוב

אביטל לינהרד
avitalinhard@gmail.com

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

אנג'לה

 

לפני שבוע היית עבורינו האחראית למסע עלום באוקראינה
ולאחר שבוע תחושה שאת חלק מאיתנו ,תודה ענקית!!! על ההזדמנות שניתנה לנו לחוות חוויה שכזו
חיבוק ענק ושוב תודה 

עינת וגרשון
גרשון מלר
0522-756893 
בית יהושע 40591
gershon.maller@gmail.com

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

אנג'לה שלום רב,

 

אנו מבקשים להודות לך על המאמצים שהשקעת
למען הצלחת המסע לאוקראינה.

בתודה ובהערכה
ובברכת חג סוכות שמח,
 אראלה ומאיר תור

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

מצעד החיים בבאבי – יאר, אוקראינה
2-9 באוקטובר 2011 

 

 

בעשרת ימי תשובה, בין ראש השנה ויום הכיפורים

קבוצת צעירים, ופחות צעירים

שמנו פנינו לאוקראינה, במערב הרי הקרפטים, בדרומה הים השחור וים אזוב

מקום בו גורל היהודים לא זכור לטוב....

אוקראינה הייתה מקום עיקרי של יהדות תחום המושב

ושמע לימודיהם, עזרתם לזולת – עמוק ורחב.

 

מתחילת שנות ה - 80 של המאה ה-19, בעקבות פוגרומים בהוראת הצאר

לקחו בידם מקל נדודים ארוך או קצר – 

ארגנטינה, ארה"ב, קנדה ולארץ ישראל חלוצים

וביזמה ברוכה הקימו מושבות וקבוצים.

פה בנו את יסודות המדינה על פי חזונם

גולדה מאיר, לוי אשכול, יהושע חנקין, אחד העם....

 

טיסה נעימה, חברית, נחיתה ב קייב, אנחנו עדיין מגששים, אורחים

ניצבים מול אנדרטת המייסדים האחים.

 

טפסים להחלפת כסף אין בנמצא

אוקראינה – כסף זר כנראה לא רוצה!!

 

הצעדה שלנו מכובדת, נושאת דגלים, אבל הטכס בבאבי – יאר

רק למען הפוליטיקה – היה מפואר.

 

בתי כנסת קראים וברודסקי - העשיר שיודע לחיות

כמוהו שולם עליכם רוצה להיות

סיפורי יחסים עם החותנת, שממנה פחד

ושיינדל שבהרפתקאות בורסה לחייה ירד.

 

קריית הממשלה, מזכירות, גג המכשפות

וחיות רעות מתעופפות

אתר הנצחה – לשלטון רעיון: "מה תלין על תורים למצרכים ועמידה?

                                         על גדולת המדינה עליך לומר תודה!!!!"

אתר "אמא מולדת", חיילים בצעידה ובדום

וכל זאת – ניצחון הצבא האדום!!!

והאוקראינים אינם טומנים ידם בצלחת

ב – 29' הרוסים הרעיבום, בעוד הם שבעו נחת....

 

ועכשיו שלום ליהופיץ, כסרילבקה מחכה לכם

עם סיפורי שלום עליכם.

בז'יטומיר בית מדרש רבנים ליד הפארק

בו למדו שלום עליכם, גולדפדן, ורשבסקי מארק

מנדלי מוכר ספרים, אברמוביץ, כתב דעתו על המנהיגים – ווי ז מיר

ונאלץ לעזוב ברדיצ'ב לז'יטומיר.

בדרכו של שולם עליכם מברדיצ'ב לז'יטומיר, נגנבה מזוודת סיפוריו

הוא כל כך נעלב, וקרא לה כסריליבקה, מלא חיוכים

עיר הקבצנים השמחים.

 

ומוטי, ממה לושן על שפתיו מתגלגלת

השוויגר בארבע מיתות מקללת

והקבצן מאמו מבקש א רובל

מכט מיך גנץ מבולבל...

 

בבית העלמין קבר ר' יצחק מברדיצ'ב, סנגורם של ישראל, רם מעלה

על קברו בירכת "סגולה להצלחה גדולה"

שורשיו של מוטי – סבתא אמיצה, סבא אידיאולוג, וסוף קצת טוב

סבא שני – צץ מקרוב!!!

אך קשים המה הסיפורים –

שלושה עצים צומחים על 960 ילדים תמימים קבורים.

בית הכנסת של הזגגים –

ובארוחת ערב, (בכל זאת) חוגגים.

 

בונקר היטלר בוויניצה, אוכלוסיה אוהדת ועיר JUDEN FREI בקרחת היער

במרץ 44' חוסל היטלר, עבר עליו תער...

 

רחוב מרכזי סואן, בנין העירייה, בנין הדומה

אוקראינה, פרט לשנתיים, מעצמאות לא טעמה מאומה.

 

וויניצה - הן עיר גדולה והן שטטל, ביניהן מעין גבול

בית גביר ובית דין יהודי ממול

אווירה של יחד, לכל אחד כינוי – לחייט, לשכנה, לטף

תחושת דאגה, פחד וגורל משותף.

זו ירושלים דה פודוליה, לציון געגועים, כל אחד צריפו בונה

ניגון שיח יהודי – הוא שואל, הוא גם עונה,

במלחמת ששת הימים היהדות המושפלת הזדקפה

אבל אווירת הפחד בעיניים , עדיין השתקפה.

 

במז'יבוז' חי הבעל שם טוב 20  האחרונות בשנותיו

"עבוד אלוהים בשמחה" הטיף למאמיניו.

ולנו – עדנה מספרת על אמה

רותי בונה סיפורה תוך אימה

אראלה משתפת אותנו בסיפור מרתק

ומוטי שלנו על סבתא מתרפק. 

 

קאמייניץ פודולסקי עליה נלחמו הפולנים

1621 נכבשה ע"י הטורקים ל- 70 שנים

ושעת שעשוע לגורל נכונה

הפולנים על המינרט – הציבו מדונה.

 

צ'רנוביץ – ווינה קטנה עילית, ושטטל בתחתית

ב -1908 מלחמת יידיש ועברית

וברנשטיין באמצעות משלים וחידודים 

מלמד אלף ביס את הילדים.  

פסל פסח אנג'ל, אביו מווינה עילית אמו מסדיגורה – חסידות

 נדד, חיפש מזלו ב"פוגת המוות מצא פדות".

בבנין גולדן הירש גר  איציק מנגר, במצב שכרות הצטיין שירו הכתוב

עם מלכה'לה שיינה, סיפורו עצוב.

בעיר התחתית "אין 41' טשרנוביצר גטו 50.000 יידן, 

בית כנסת תהילים זוגר, תלמוד תורה מת(ס)וקן, ביקור חולים

אינגשפרט זקנים, הורים, עוללים...

 

בדרך למולדבה יציאה מעילית ותחתית ווינה

למדנו על קללות בוילנה

וגם אהרון נרגע, סיפר על המקום עליו גאוותו

על הגר"א, הגטו וקורות משפחתו.

 

אפריל 1903 פרעות קישינייב החלו בשוק הירקות, עגבנית, גזרים כרובים

את האוכלוסייה ברכו משטרה וחשובים....

מסיבות משבר בכלכלה

על היהודים לעבור לעיר הגדולה

הברון הירש רצה להעביר לארגנטינה יהודים עובדי חקלאות

ועודדם בכספו ללא לאות,

הרב צירלזון הבחין בעליית הנאצים והזהיר

ליהודים המצב הבהיר....

ב- 1903, 49 קורבנות כאשר פורעים באו במרוצה

ב- 1905, הפוגרום צובר תאוצה

מן העולם זרמה עזרה – קהילת היהודים נשארה!!!

נרכין ראש בדאגה

בליבנו "עיר ההריגה"...

 

1936, בירוביז'ן אזור ריבונות יהודית

חלום בגדר פנטזיה אגדית.

 

המובלעת,  לאורך הדניסטר בין מולדבה לאוקראינה, מוכרת רק ע"י הרוסים

במעברי הגבול – לקראתנו לא ששים, ואנו לא טסים...

אוקראינה, מולדבה, הבנו את שיטתכם

ועתה שלום לכם,

מתכוננים לארוחה מפסקת, Take Away

 ובאודסה – "כל נדרי...."

באוטובוס עולים מיני ניחוחות,

מוטי, שלא כדרכו נמנע מבדיחות

לכן טובה עושה את העבודה השחורה 

ומספרת בדיחה פרועה בתור כפרה.

 

אודסה, עיר מולטי לאומית, 

רחוב יהודי, ככר איטלקית, סמטה יונית,

נכבשה ע"י הרוסים מהטורקים לפני 200 שנה

לקיסרית מפוטיומקין מתנה.

 

בית הכנסת "שומרי שבס"

לב מתכוון, צום, תפילה וטלס. 

 

טיול ערב, את זמנהוף פגשנו בגנה

ושמענו שכנה מעדכנת שכנה.

 

לאורך רחוב רשליה צעידה

הישמרו במדרכות מפני מעידה

בנין מערכת העיתון בו ז'בוטינסקי שימש כתב

בבית דובנוב לא התקבל בלב רחב,

בית הסופר, מוזיאון לאומי וסיפור שוחד התפוזים

כדי שענייני פיתוח אודסה, יתחילו זזים.

בנין הבורסה – אלת החקלאות ומרקור אל המסחר 

אודסה צועדת אל המחר.

את פסל פושקין עבודות אורט מעטרות,

דיזנגוף ייסדו, תרומה לדורות.

מדרגות פוטיומקין, הנמל פתח לעולם הרחב

סיפור שלום עליכם וחבר מרעיו- 

עם ביאליק, בן עמי, מנדלי, ארבעה חברים

בג'נבה מטיילים, מדברים, מדברים....

 

בחוצות העיר -

 סיפור פנחס סטולירסקי הכנר, סטלין אותו מאסטרו כנה

ובית ספר למוזיקה לכבודו בנה.

בקפה פנקוני ישבו דרויאנוב, שלום עליכם ,פרוג

ברכת שיינה שיינדל, לעולם לא תפוג.

פרוג קרא לעלייה ב-1860 ובמכתב הרהר:

"אם לך שוור, קימת אהר"....

פסל סרגי אוטישקין, ספורטאי, הפריד ב - 1905 בין יהודי לפוגרומצ'יק נתעב

ושילם על כך בחייו. 

אנדרטה לז'בוטינסקי, שמשון האריה משסע

מגורי שלום עליכם אשר ביאליק היה לו לרע

קלאוזנר, נגד האידיש מאבקו

ובן גוריון שתרם את חלקו.

בית ביאליק, סיפור חיים רודין, אחרון המשוררים

לזר הביאו לפלשתינה בה נפטר שבע מרורים.

בסימן "יזכור", בדגל מורם את מצעד החיים באודסה אנו צועדים

למעננו, ודורות בנים, נכדים....

נח, נח, נחמן, נין הבעש"ט נתן פתרון לעני, למסכן: "החיים גשר צר מאד"

בעולם הבא - תקווה לחיים בכבוד.....

תודה,

למוטי על הסיפורים, הבדיחות בממה לושן העשירה, הדבקות במשימה, האכפתיות, ההדרכה

ברכה חמה, מחיאות כפיים והערכה

לאנג'לה שדאגה, הסבירה פנים, ועבדה  ללא לאות

למיקי וטובה ששמרו רגלינו בקרקע המציאות,

שדאגו להנחלת ערכי מורשת השואה והגבורה, 

מסורת, תפילה, דגל, שירה.

ואתם חברי,

אשר שיתפתם אותנו בסיפוריכם המרגשים, אתם האכפתיים, המפרגנים,

המחבקים, מסיעים, מתעניינים

לכם תודה והערכה, איחולי שנה טובה, בריאות ושמחה

שלכם בלב רחב, נעמי מרחב

 

 

 

 

 

 

   צור קשר

טואול - בניית אתרים באינטרנט