אנג'לה 050-6906956          טובה 052-6130523
 
    TOVA@THELION.CO.IL            ANGELA@THELION.CO.IL            


אוקראינה - 'בחזרה לעיירה' מסע באומר ובזמר אל מחוזות התרבות היהודית והספרות העברית 06-14.07.2016 -בהדרכת ד"ר יואל רפל ובהשתתפות הזמר חנן יובל

'בחזרה לעיירה'
מסע באומר ובזמר אל מחוזות התרבות היהודית
והספרות העברית באוקראינה

בהדרכת ד"ר יואל רפל
ובהשתתפות הזמר חנן יובל
6.7.2016-14.7.2016

 

"יפה לעוברי דרכים לפייס את דרכם בדבר תורה או בדיבור של צדיק, וכשם שעושים נחת – רוח לדרך כך היא עושה נחת רוח לנוסעים שמתקצרת בפניהם" 
                                                                                   (ש"י עגנון,,האש והעצים,קנ-קנא)

 

מסע אל מקורות היצירה של גדולי הספרות, הרוח והיהדות, ש"י עגנון בבוצ'ץ', ח.נ.ביאליק בז'יטומיר ואודסה, שלום עליכם בקייב ובאודסה, מנדלי מוכר ספרים בברדיצ'ב ואודסה, אחד העם באודסה, אצ"ג ושופמן בלבוב, ברונו שולץ בדרוהוביץ, עמוס עוז ברובנה, דב סדן בברודי, הבעל שם טוב (הבעש"ט) במז'יבוז', רבי לוי יצחק בברדיצ'ב ורבי נחמן באומן.
לאלה נוסיף את הציירים ליליאן וגוטליב בדרוהוביץ, ראשי הממשלה גולדה מאיר בקייב, לוי אשכול בויניצה  ודמויות רבות נוספות שהטביעו חותמן על התרבות, הרוח והחברה היהודית  ומדינת ישראל. 

 

תוכנית המסע באוקראינה:

1.יום ד' 6.7.16  טיסת בוקר תל אביב-קייב

  משדה התעופה ניסע לתצפית על העיר (-'יהופיץ' בלשונו של שלום עליכם) מפסל 'אמא אדמה' הצופה אל העיר ונבקר במוזיאון המלחמה הגדולה. נסייר באתריה המרכזיים של העיר,וכן ברובע פודול-הרובע היהודי המתחדש, וליד פסליהם של גולדה מאיר ושלום עליכם.לינה בקייב.

2.יום ה' 7.7.16  קייב-ברדיצ'ב-רובנו

  נתחיל את היום בביקור באתר ההשמדה ההמוני של יהודי קייב  'באבי יאר', נראה את האנדרטאות השונות (יהודית,אוקראינית ושל הילדים), נמשיך לברדיצ'ב עירם של ר' לוי יצחק  ומנדלי מוכר ספרים ונבקר בבית הקברות היהודי המיוחד שבו מצבות ייחודיות בצורת נעלים.  נמשיך לרובנו בעקבות משפחתה של פניה מוסמן וספרו של בנה עמוס עוז 'סיפור על אהבה וחושך'. לינה ברובנו.

3.יום ו'  8.7.16 רובנו-ברודי-לבוב

  בבוקר נשלים את הביקור ברובנו, ונצעד בעקבות 'סיפור על אהבה וחושך' לבניין בית הספר 'תרבות' ואל בית משפחת פניה מוסמן, אימו של עמוס עוז. נמשיך לברודי, עיר של תלמידי חכמים,'קלויז' של לומדי קבלה ,ומרכז חשוב של השכלה עברית. נבקר במרכז העיר ובבית הכנסת הענק שנותר על מכונו ונתרשם מבית הקברות היהודי הייחודי ומצבותיו הגבוהות מאד. משם ללבוב, בירת גליציה המערבית. את השעות שלפני שבת נקדיש לעיר בתקופת השואה.       
  סעודת ליל שבת והרצאה על  'מועדון הספרות העברית בלבוב'.   לינה בלבוב.

4.שבת 9.7.16 לבוב

  במהלך השבת נצא לשני סיורים רגליים בעיר.סיור באתרים היהודים, סיור להכרת העיר.  במוצאי שבת - מלווה מלכה עם הזמר חנן יובל .לינה בלבוב.
 

5.יום ראשון 10.7.16 לבוב-דרוהוביץ-בולחוב-ירמצה

  מלבוב ניסע לדרוהוביץ עירם של הסופר ברונו שולץ, ושל הציירים מאוריציו (משה ) גוטליב ואפרים ליליאן. מכאן נמשיך לבולחוב עירו של סוחר היין היהודי,ר' דב בר. על הקהילה היהודית כתב דניאל מנדלסון את ספרו (רב המכר) 'האבודים'. נסיים את היום בעיירת הקייט ירמצ'ה, מרכז התיירות של הרי הקרפטים.לינה בירמצה.

6.יום שני,11.7.16 ירמצה-קולומאיה-בוצ'ץ'-קמיניץ פודולסק

  במרכז היום השישי למסע עומד הביקור בבוצ'ץ' עיר הולדתו של ש"י עגנון. מירמצ'ה ניסע לעיר היפה קולומיה, שבה הייתה הקהילה היהודית השלישית בגודלה בגליציה (אחרי קרקוב ולבוב). האתר המרכזי בעיר הוא 'מוזיאון הביצים המצוירות' -הפיסאנקה, ובו מגוון ביצי פסחא צבעוניות מעוטרות בדוגמאות והמצוירות ביד, על פי מסורת אוקראינית עתיקה. נמשיך לבוצ'ץ' ונסייר בעיר בעקבות ספריו של עגנון 'אורח נטה ללון' ו 'עיר ומלואה'. מבוצ'ץ'  לקאמיניץ פודולסק ששמשה במשך שש מאות שנים בירת פודוליה והמכונה 'העיר של שבע תרבויות' כמספר הלאומים אשר התגוררו בה (רוסים/אוקראינים, פולנים, יהודים, ארמנים, טורקים, טטרים, ליטאים) בהיסטוריה היהודית התפרסמה העיר כמוקד העימות בין היהדות הרבנית לבין הפרנקיסטים (תלמידיו של משיח השקר יעקב פרנק) ויכוח שהביא לשריפת התלמוד בכיכר העיר העתיקה. נתפעל מהגשרים של העיר, ומהמצודה הישנה שהיא כרטיס הביקור של העיר.  לינה בקמיניץ –פודולסק.

7. יום שלישי 12.7.16 קמיניץ פודולסק-מז'יבוז'- ויניצה 

  במרכז יום זה עומד סיפור התנועה החסידית, יסודותיה ומנהיגיה הראשוניים. בבוקר נשלים את הביקור בקמיניץ פודולסק ומשם למז'יבוז', עירו של הבעל שם טוב (הבעש"ט) מייסד החסידות. נבקר בבית המדרש (המשוחזר) של הבעש"ט ובפנתיאון החסידות -בית הקברות של גדולי החסידות עד תקופת השואה. בדרכנו לויניצה, עירו של ראש הממשלה לוי אשכול נעצור בכפר סטרז'בקה שבו הוקם בונקר הפיקוד של היטלר (ימ"ש). משם לויניצה ולביקור בשכונה היהודית (ירושלים), ובבית הכנסת ששימש בתקופת סטלין 'קלוב הפועלים'. בערב נצא למזרקת המים הגדולה.לינה בויניצה.  

8. יום רביעי  13.7.16 ויניצה-נמירוב-אומן-אודסה 

  יום ארוך שבמרכזו ביקור באומן,העיר המזוהה עם רבי נחמן מברסלב. בשנים האחרונות הייתה אומן למוקד עלייה לרגל לעשרות אלפי יהודים מהארץ ומארצות אחרות. מדוע הם נמשכים למקום שבו חי רבי נחמן ארבעה חודשים בלבד? מה גדולתו? מדוע נפטר באומן? שאלות רבות נוספות יועלו בביקור באומן. מהקודש אל החול. נמשיך לאודסה, עיר 'הדרום הפרוע' של הקיסרות הרוסית שהייתה לזיכרון עוד לפני שהייתה למיתוס. לינה באודסה.

9. יום חמישי 14.7.16 אודסה-תל אביב

  הסופר היהודי אוקראיני הנודע איזאק באבל מחבר 'סיפורי אודסה'  אמר על עירו כי היא "עיר בפני עצמה". היום כולו יוקדש לביקור בעיר אשר הוקמה בסוף המאה ה-18 על חוף הים השחור. אודסה נודעה כמרכז חשוב ליצירה העברית החדשה ומוקד לפעילות חובבי ציון. במהלך היום נבקר באתריה השונים של העיר -הטיילת, מדרגות פוטיומקין, בצד ביקור בבתים בהם חיו במשך שנים רבות ביאליק, ז'בוטינסקי, דוריאנוב, פינסקר, אחד העם, לילנבלום, באבל, רבניצקי, שלום עליכם ומנדלי מוכר ספרים ורבים נוספים  המוכרים כשמות רחובות בערי ישראל ואשר פעלו ויצרו בעיר. 
מאודסה טיסת לילה לישראל.

   צור קשר

טואול - בניית אתרים באינטרנט