אנג'לה 050-6906956          טובה 052-6130523
 
    TOVA@THELION.CO.IL            ANGELA@THELION.CO.IL            


'בחזרה לעיירה' מסע באומר ובזמר אל מחוזות התרבות היהודית והספרות העברית באוקראינה
09.07-18.07.2017
בהדרכת ד"ר יואל רפל
ליווי מוסקלי גדי רווה

'בחזרה לעיירה'
מסע באומר ובזמר אל מחוזות התרבות היהודית
והספרות העברית באוקראינה

בהדרכת ד"ר יואל רפלובהשתתפות הזמר  גדי רווה
09.07-18.07.2017
 
"יפה לעוברי דרכים לפייס את דרכם בדבר תורה או בדיבור של צדיק, וכשם שעושים נחת – רוח לדרך כך היא עושה נחת רוח לנוסעים שמתקצרת בפניהם"
                                                                                              (ש"י עגנון,,האש והעצים,קנ-קנא)
 
מסע אל מקורות היצירה של גדולי הספרות, הרוח והיהדות, ש"י עגנון בבוצ'ץ', ח.נ.ביאליק בז'יטומיר ואודסה, שלום עליכם בקייב ובאודסה, מנדלי מוכר ספרים בברדיצ'ב ואודסה, אחד העם באודסה, אצ"ג ושופמן בלבוב, ברונו שולץ בדרוהוביץ, עמוס עוז ברובנה, דב סדן בברודי, הבעל שם טוב (הבעש"ט) במז'יבוז', רבי לוי יצחק בברדיצ'ב ורבי נחמן באומן.
לאלה נוסיף את הציירים ליליאן וגוטליב בדרוהוביץ, ראשי הממשלה גולדה מאיר בקייב, לוי אשכול בויניצה  ודמויות רבות נוספות שהטביעו חותמן על התרבות, הרוח והחברה היהודית  ומדינת ישראל.

תוכנית המסע באוקראינה:

1.יום א' 9.7.17  בצהרי היום טיסה תל אביב-קייב 
משדה התעופה ניסע לתצפית על העיר (-'יהופיץ' בלשונו של שלום עליכם) מפסל 'אמא אדמה' הצופה אל העיר ונבקר במוזיאון המלחמה הגדולה. לינה בקייב.
 
2.יום ב' 10.7.17  קייב
את היום נקדיש לקייב נתחיל את היום בביקור באתר ההשמדה ההמוני של יהודי קייב  'באבי יאר', נראה את האנדרטאות השונות (יהודית, אוקראינית ושל הילדים). נסייר באתריה המרכזיים של העיר: שדרות קרישאטיק וככר מידאן (העצמאות), רחוב מיכאלובסקויה בין שתי הכנסיות, שער הזהב, ברובע פודול-הרובע היהודי המתחדש, וכמובן ליד פסליהם של גולדה מאיר ושלום עליכם. לינה בקייב
 
3.יום ג' 11.7.17  קייב-ברדיצ'ב-רובנו
בשעות הבוקר נשים פעמינו  לברדיצ'ב עירם של ר' לוי יצחק  ומנדלי מוכר ספרים ונבקר בבית הקברות היהודי המיוחד שבו מצבות ייחודיות בצורת נעלים.  נמשיך לרובנו בעקבות משפחתה של פניה מוסמן וספרו של בנה עמוס עוז 'סיפור על אהבה וחושך'. לפני כניסתינו לרובנו נבקר באנדרטת 'סוסנקי' האנדרטה הגדולה ביותר באוקראינה לזכר קהילה יהודית שהושמדה. 17,000 שמות חקוקים על גבי המצבות.
 לינה ברובנו.
  
4.יום ד'  12.7.17 רובנו-ברודי-לבוב
בבוקר נשלים את הביקור ברובנו, ונצעד בעקבות 'סיפור על אהבה וחושך' לבניין בית הספר 'תרבות' ואל בית משפחת פניה מוסמן, אימו של עמוס עוז. נמשיך לברודי, עיר של תלמידי חכמים,'קלויז' של לומדי קבלה ,ומרכז חשוב של השכלה עברית. נבקר במרכז העיר ובבית הכנסת הענק שנותר על מכונו ונתרשם מבית הקברות היהודי הייחודי ומצבותיו הגבוהות מאד. משם ללבוב, בירת גליציה המערבית. את הסיור בלבוב נתחיל בתקופת השואה, ובערב נסייר בעיר העתיקה של לבוב נראה את הרובע הארמני,  ככר העירייה, והרובע היהודי שבו מנומנט לבית כנסת שושנת הזהב. לינה בלבוב.
 
5. יום ה' 13.7.17 לבוב- דרוהוביץ-בולחוב- איבנו פרנקובסק
בשעות הבקר נסייר באתריה היהודים של לבוב. נסתובב ברחובותיה של דרהוביץ' שהייתה בעבר אזור 'הזהב השחור' של מזרח גליציה וכן,  עירם של הסופר ברונו שולץ, ושל הציירים מאוריציו (משה ) גוטליב ואפרים ליליאן. מכאן נמשיך לבולחוב עירו של סוחר היין היהודי,ר' דב בר. על הקהילה היהודית כתב דניאל מנדלסון את ספרו (רב המכר) 'האבודים'. נסיים את היום באיבנו פרנקובסק. לינה באיבנה פרנקובסק.
  
6.יום ו' 14.7.17 איבנו פרנקובסק -בוצ'ץ'- קולומיאה- צרנוביץ'
 במרכז היום השישי למסע,  עומד הביקור בבוצ'ץ' עיר הולדתו של ש"י עגנון. מאיבנו פרנקובסק ניסע לעיר היפה קולומיה, שבה הייתה הקהילה היהודית השלישית בגודלה בגליציה (אחרי קרקוב ולבוב). האתר המרכזי בעיר הוא 'מוזיאון הביצים המצוירות' -הפיסאנקה, ובו מגוון ביצי פסחא צבעוניות מעוטרות בדוגמאות והמצוירות ביד, על פי מסורת אוקראינית עתיקה. נמשיך לבוצ'ץ' ונסייר בעיר בעקבות ספריו של עגנון 'אורח נטה ללון' ו 'עיר ומלואה'. מבוצ'ץ'  לקראת קבלת השבת נגיע לצרנוביץ',שבה נעשה את השבת.
לינה בצרנוביץ'


7. שבת 15.7.17 צרנוביץ'
 צרנוביץ' "הוינה הקטנה" – בשעות הבקר נסייר בעיר התחתית "יודנשטאדט" נכנס לבית הכנסת ונראה את רחוב בתי הכנסת.  אחרי הצהריים נסייר בעיר העילית, אחד המרכזים העיקריים של התרבות היהודית, נלך בעקבות הסופר אהרון אפלפלד,פרופ' צבי יעבץ ,ח"כ יצחק ארצי ,אליעזר שטינבארג, המשורר איציק מנגר,המשורר  פאול צלאן. נראה את בית הקהילה וה"טמפל" (בית כנסת הרפורמי הראשון במזרח אירופה), בניין הפילהרמוניה, וה"סינאגוגה". לינה צ'רנוביץ.
 
8. יום א' 16.07.17 צרנוביץ'- קמיניץ פודולסק-מז'יבוז'- ויניצה
לפני שנעזוב את צ'רנוביץ, נראה את בנייני האוניברסיטה המפוארים. ניסע  לארמונו של רבי ישראל מרוז'ין בסאדיגורה . נמשיך לקאמיניץ פודולסק ששמשה במשך שש מאות שנים בירת פודוליה והמכונה 'העיר של שבע תרבויות' כמספר הלאומים אשר התגוררו בה (רוסים/אוקראינים, פולנים, יהודים, ארמנים, טורקים, טטרים, ליטאים) בהיסטוריה היהודית התפרסמה העיר כמוקד העימות בין היהדות הרבנית לבין הפרנקיסטים (תלמידיו של משיח השקר יעקב פרנק) ויכוח שהביא לשריפת התלמוד בכיכר העיר העתיקה. נתפעל מהגשרים של העיר, ומהמצודה הישנה שהיא כרטיס הביקור של העיר.  
במרכז היום הזה עומד סיפור התנועה החסידית, יסודותיה ומנהיגיה הראשוניים. מקמיניץ פודולסק ניסע למז'יבוז', עירו של הבעל שם טוב (הבעש"ט) מייסד החסידות. נבקר בבית המדרש (המשוחזר) של הבעש"ט ובפנתיאון החסידות -בית הקברות של גדולי החסידות עד תקופת השואה. בדרכנו לויניצה, עירו של ראש הממשלה לוי אשכול נעצור בכפר סטרז'בקה שבו הוקם בונקר הפיקוד של היטלר (ימ"ש). משם לויניצה ולביקור בשכונה היהודית (ירושלים), ובבית הכנסת ששימש בתקופת סטלין 'קלוב הפועלים'. בערב נצא למזרקת המים הגדולה. לינה בויניצה.
 
8. יום ב'  17.7.17 ויניצה-נמירוב-אומן-אודסה 
  יום ארוך שבמרכזו ביקור באומן, העיר המזוהה עם רבי נחמן מברסלב. בשנים האחרונות הייתה אומן למוקד עלייה לרגל לעשרות אלפי יהודים מהארץ ומארצות אחרות. מדוע הם נמשכים למקום שבו חי רבי נחמן תקופה קצרה בחייו? מה ייחודו ומדוע הוא מושווה לגדולי הספרות העולמית? מדוע נפטר באומן? שאלות רבות נוספות יועלו בביקור באומן. מהקודש אל החול. נמשיך לאודסה, עיר 'הדרום הפרוע' של הקיסרות הרוסית שהייתה לזיכרון עוד לפני שהייתה למיתוס. לינה באודסה.
  
9. יום ג' 18.7.17 אודסה-תל אביב
  הסופר היהודי אוקראיני הנודע איזאק באבל מחבר 'סיפורי אודסה'  אמר על עירו כי היא "עיר בפני עצמה". היום כולו יוקדש לביקור בעיר אשר הוקמה בסוף המאה ה-18 על חוף הים השחור. אודסה נודעה כמרכז חשוב ליצירה העברית החדשה ומוקד לפעילות חובבי ציון והתנועה הציונית. במהלך היום נבקר באתריה השונים של העיר -הטיילת, מדרגות פוטיומקין, בצד ביקור בבתים בהם חיו במשך שנים רבות ביאליק, ז'בוטינסקי, דוריאנוב, פינסקר, אחד העם, לילנבלום, באבל, רבניצקי, שלום עליכם ומנדלי מוכר ספרים ורבים נוספים  המוכרים כשמות רחובות בערי ישראל ואשר פעלו ויצרו בעיר.
מאודסה טיסת ערב לישראל.

ייתכנו שינויים בתוכנית

   צור קשר

טואול - בניית אתרים באינטרנט